../images/motiv.JPG (37731 bytes)
Právě nás čte : . TURISTICKÝ RUCH.CZ
Česká Republika > Morava > Moravskoslezský kraj >

Podrobnější členění


Okres Bruntál
Okres Frýdek-Místek
Okres Karviná
Okres Nový Jičín
Okres Opava
Okres Ostrava-Město

Moravskoslezský kraj se nalezneme v severovýchodní části České republiky. Tento převážně průmyslový kraj prožil léta svého bouřlivého rozmachu v minulém století, s rozvojem těžby černého uhlí na Ostravsku a v současné době se snaží nalézt pro masy horníků a lidí zaměstnaných v převážně těžkém průmyslu jiné uplatnění.
Shrneme-li strukturu a počet obyvatel Moravskoslezského kraje, zsjitíme, že se jedná o nejlidnatější kraj v rámci celé České republiky. V kraji jsou patrné dva odlišné typy osídlení: velké průmyslové aglomerace s vysokou hustotou obyvatelstva v ostravsko-karvinské části a převážně zemědělské, podhorské a horské oblasti řídce osídlené na západě a jihovýchodě kraje.
Jádro veškeré populace kraje se tedy soustředí v okolí měst Ostrava, Havířov, Karviná a Frýdek-Místek. Pro tento kraj je tudíž typické, že ve městech nad 20 tis.obyvatel žije více jak 60% obyvatel. Téměř polovina obyvatel bydlí ve městech s více jak 50 tis. obyvateli.
Na druhé straně existují v kraji velmi řídce osídlené oblasti s hustotou obyvatel pod 10 obyvatel na km2 (Vítkosko, Rýmařovsko, Osoblažsko). Tyto oblasti jeví dlouhodobě tendenci vyliďnování.
.... více.
Externí odkazy:
Shlédněte video o našem kraji - MPEG, 2:59 min (24 MB)
Oficiální stránky kraje


Copyright © 2006 www.turistickyruch.cz. Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno. Kontaktní e-mail turistickyruch@turistickyruch.cz.